Jdi na obsah Jdi na menu
 


Významné osobnosti

4. 2. 2012

 Václav Filípek

 narozen 29.8.1811 ve Veselí nad Lužnicí

 zemřel 27.5.1863 v Praze

Divadelník,spisovatel, spolupracovník J. K. Tyla. Do české literatury uvedl fejeton, jako plnohodnotný literární útvar. Ve Veselí nad Lužnicí má na rodném domě ve stejnojmenné ulici pamětní desku. Z díla: kniha fejetonů „V Praze jsou Čechové“

 

František Kuna

 fr.-kuna--portret--1-.jpg

 narozen 10.9.1882 ve Veselí nad Lužnicí

 zemřel 25.1.1973 v Praze

 Zaměstnanec ústředí pražské pošty. Dosud první badatel, který vydal dějiny Veselí nad Lužnicí tiskem. Napsal i druhý díl, pojednávající o nejstarších domech, ten ale vyšel až v roce 1996 v edici ing. Františka Jindy. Udržoval blízký kontakt s veselskými osobnostmi, kterým pomáhal radou nebo přímluvou na úřadech. Čestný občan města.

Z díla: „Dějiny města Veselí nad Lužnicí a okolí“ , „Dějiny města Lomnice nad Lužnicí“

 

Jakub Vojta – Slukov

jakub-vojta---slukov.jpg

narozen 25.7.1847 ve Zlukově

zemřel 17.3.1903 v Praze 

 Herec Národního divadla, zakladatel Uranie, herecké pojišťovny. Ve své době považován za jedinečného představitele zemitých povah. Ve Zlukově na rodném statku pamětní deska. 

 

František Baštecký

frantisek-bastecky-1903---1913.jpg

narozen 4.2.1853 ve Veselí nad Lužnicí

 zemřel 18.7.1913 ve Veselí nad Lužnicí

 Dlouholetý okresní a městský starosta, nositel zlatého záslužného kříže císaře Františka Josefa. Ve Veselí nechal upravit a vydláždit náměstí, postavit most přes Lužnici, a jiné. Podílel se také na založení městských sadů, které po jeho smrti nesly jeho jméno, stejně jako přilehlá ulice. Psal první městskou kroniku. Čestný měšťan.

 

Marie Kršková 

navsteva-fr.-hybse-v-olesne---2---1-.jpg

narozena 12.6.1894 v Ševětíně

zemřela 20.3.1979 v České Olešné 

Učitelka, spisovatelka. Po vystudování učila v mnoha blatských obcích, včetně Veselí a Mezimostí. Po svatbě se školním inspektorem Krškou, se odstěhovala do Jindřichova Hradce. Starala se o mentálně postiženého syna, se kterým po manželově smrti přesídlila do ústavu sociální péče v České Olešné, kde také dožila. 

Z díla: „Blatské rozprávky“, „Bubáci, meluti, filutové“, rozhlasové pořady pro děti

 

Alois Kolín

a.kolin..jpg

 narozen 17.6.1860 v Kardašově Řečici   

 zemřel 18.10.1940 v Praze

 Učitel, zakladatel Sokola ve Veselí. Byl jeho starostou a činovníkem celé župy až do roku 1918. Při průjezdu vlaku s Edvardem Benešem, vracejícím se z exilu, přednesl na nádraží proslov, pro který byl posléze hrubě napadán. Zklamán vystoupil ze Sokola, zanechal veškeré veřejné činnosti a odešel k synovi do Prahy na odpočinek. Pohřben je ve Veselí nad Lužnicí. Urnu s jeho popelem uložili veselští Sokolové, snad jako projev pozdní lítosti nad nespravedlností z roku 1918. 

 

 František Líbal

frantisek-libal--1-.jpg

 narozen 7.8.1896 v Mezimostí

 zemřel 20.6.1974 v Praze

 Po skončení obecné školy odešel studovat na gymnázium v Táboře a později v Jindřichově Hradci. V kvintě se mu dostalo odborného vedení v atelieru malíře Jiřího Kautského. Tam dospěl k názoru, že studia školy zanechá a bude se plně věnovat malířství. Z vůle otce musel odmaturovat na gymnáziu v Třeboni. Potom si ale už prosadil studium na Akademii výtvarného umění v Praze. Během studia i po něm hodně cestoval. Po návratu z Itálie v roce 1926, uspořádal první výstavu. Potom maloval v Praze, ale i na Blatech, které se po celý jeho život staly inspirací. Léto trávil vždy ve Veselí u přátel. Řadil se k expresionistům. Zanechal rozsáhlé dílo.

Jeho obrazy, (kromě Národní galerie, Jihočeské Alšovy galerie, soukromých sbírkách po Evropě), visí v mnoha domácnostech, ale i veřejných budovách ve Veselí nad Lužnicí.

 

Matěj Kubeš

matej-kubes.jpg

nar. 13. 1. 1892 v Žíšově

zem. 5. 5. 1952  v Žíšově

Matěj Kubeš byl vynikající kapelník a muzikant. Vyučil se zedníkem a pracoval jako cementář. V 16. letech se učil hrát na křídlovku u ředitele kůru ve Veselí Antonína Kulta. Pak přišla 1. světová válka, kdy se dostal k hudbě 75. pluku a do Debrecína. Hrál solo křídlovku, ale naučil se na všechny dechové nástroje. Po válce na ně učil hrát chlapce z okolí. Vyučil tak 311 žáků. Založil svoji vlastní blaťáckou kapelu, s kterou projel celé Jižní Čechy. Složil na 300 hudebních skladeb. Jeho synové Ladislav a Stanislav po jeho smrti v rodinné tradici pokračovali.

 

František Pejčoch

frantisek-pejcoch.jpg

nar.  10.9.1903 Praha

zem. 24.6.1989 Praha

štábní kapitán Československé armády. Od roku 1942 vládní komisař ve Veselí, 1945 předseda Revolučního národního výboru, do 6.1946 MNV. Čestný občan města.

 

Amalie Fleischhansová

oct12-16.jpg

nar.  8.7.1892  Lety u Klatov

zem. 3.3.1977 Kolinec

Ředitelka dětské opatrovny, aktivní jednatelka klubu československých turistů. Zásluhy o vybudování stezek K.Weise, J.Vojty–Slukova. Spoluzachránkyně starých zvonů v době druhé světové války, publicistka.

 

      Karel Láznička

karel-laznicka.jpg

 

 

 Jan Suchánek

jan-suchanek.jpg

 

 

    Saša, Vladimír Večtomovovi

sasa--vladimir-vectomovovi.jpg